Konferencja Liturgia i polityka w wiekach średnich. Przeoczone dziedzictwo Ernsta H. Kantorowicza
Wydarzenie, trwa od 13-07-2017 do 14-07-2017

W dniach 13 i 14 lipca 2017 w Bibliotece Raczyńskich przy Placu Wolności 19 w Poznaniu odbędzie się konferencja pt. "Liturgia i polityka w wiekach średnich. Przeoczone dziedzictwo Ernsta H. Kantorowicza".

Organizatorami konferencji są:

• Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • The PSALM-Network (Politics, Society, and Liturgy in the Middle Ages},
  • Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu,
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego

Pliki do pobrania:

Opis konferencji

Wybitny mediewista, zajmujący się historią prawa, dziejami Niemiec w dobie panowania Hohenstaufów, a nade wszystko teologią polityczną i kulturą wcześniejszych wieków średnich, Ernst H. Kantorowicz urodził się w Poznaniu 3 maja 1895 roku. Złożone koleje życia zaprowadziły go z rodzinnego Poznania na studia do Berlina, Monachium i Heidelbergu (1918–1921), a po obronie doktoratu (1921) i hablilitacji (1922) na uniwersytet w Heidelbergu (do 1930 jako Privat Dozent), a następnie do Frankfurtu nad Menem, gdzie uzyskał profesurę. Po dojściu do władzy nazistów wyemigrował, początkowo przebywając w Anglii (Oxford, New College), by w 1938 roku udać się do Stanów Zjednoczonych. Od 1939 roku pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie w 1945 uzyskał profesurę. Ostatnie lata życia, po krótkim epizodzie na Harvard University (1951), spędził jako profesor w na uniwersytecie w Princeton (1951–1963), gdzie zmarł 9 września 1963 roku.

Z okazji 90. rocznicy opublikowania przez Ernsta Kantorowicza przełomowej biografii cesarza Fryderyka II (Kaiser Friedrich der Zweite, Berlin 1927, wyd. polskie:Fryderyk II 1194–1250, tłum. G. Smółka, Oświęcim 2015) oraz 60. rocznicy ukazania się innej jego kluczowej dla światowej mediewistyki rozprawy The King’s Two Bodies. A Study in Mediaeval Political Theology (Princeton 1957, wyd. polskie Dwa ciała króla. Studium ze średniowiecznej teologii politycznej, tłum. M. Michalski, A. Krawiec, red. nauk. wyd. pol. J. Strzelczyk, Warszawa 2007) Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; The PSALM-Network (Politics, Society, and Liturgy in the Middle Ages); Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego postanowiły przypomnieć dorobek wielkiego mediewisty oraz jego recepcję podczas konferencji naukowej: Liturgy and Politics in the Middle Ages: An Overlooked Legacy of Ernst H. Kantorowicz (Liturgia i polityka w wiekach średnich. Przeoczone dziedzictwo Ernsta H. Kantorowicza), Poznań, 13–14 lipca 2017 roku. Obrady odbywać się będą w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności.

Warto nadmienić, że jest to druga, organizowana w Poznaniu konferencja poświęcona temu wybitnemu uczonemu – pierwszą, z okazji 100-lecia urodzin Kantorowicza, zorganizował w 1995 roku prof. Jerzy Strzelczyk, a jej pokłosiem jest praca zbiorowa Ernst Kantorowicz (1895–1963). Soziales Milieu und wissentschaftliche Relevanz. Vorträge des Symposiums am Institut für Geschichte der Adam-Mickiewicz-Universität Poznań 23–24 November 1995(red. J. Strzelczyk, IH UAM, Poznań 1996).

Informację wprowadził/a: Marta Grunwald