Wielka Gala Słowa – Conrad, Podróż metafizyczna
Wydarzenie, trwa od 29-11-2017 do 29-11-2017

Niezwykły koncert Mistrzów Słowa i Muzyki, inspirowany dziełami Conrada. W rolach głównych najwybitniejsi aktorzy – Danuta Stenka, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Gosztyła oraz laureat Grammy – Włodek Pawlik /fortepian/. W programie fragmenty kultowych opowiadań: „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Smuga cienia”, „U kresu sił”, „Nostromo”, „Amy Foster”.

Autor wyboru, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak tak widzi aktualność Conrada: Jakże wielu jest pisarzy i czytelników ze szkoły Conrada. Dziś zapewne szczególnie inspirujące są jego refleksje o terroryzmie, o relacjach i granicach między kulturami. Ale przecież nie przestały być ważne także conradowskie dylematy związane z odpowiedzialnością, z poszukiwaniem węzłowych okoliczności ludzkich wyborów,  z losem i tajemnicą. Przy tym, jak to jest opowiedziane! By w pełni docenić narrację Conrada, trzeba go czytać na głos, w oryginale lub w przekładach. Odtwarza się w ten sposób sytuację powracającą w jego dziełach: oto ktoś znajduje słuchacza, zaczyna snuć historię, mijają godziny, zapada zmrok, treść opowieści zapada w nas, zawsze już będzie niepokoić i przypominać, jak poważną sprawą jest życie.

Koncert odbywa się w ramach obchodów Roku Conrada w Polsce.  Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Środa 29 listopada 2017 r. godz. 19:00 Aula Uniwersytecka w Poznaniu ul. Wieniawskiego 1

Informację wprowadził/a: Marta Tarczyńska