„Dom malowany w pajace” - spotkanie autorskie z Ewą Najwer
Wydarzenie, rozpoczyna się 22-01-2018

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Wydawnictwo Literackie ATENA serdecznie zapraszają 22 stycznia o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Ewą Najwer i promocję książki „Dom malowany w pajace”. Spotkanie prowadzi prof. Jacek Juszczyk.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40

Czytelnia NOVA.

Wstęp wolny.

Ewa Najwer, dr nauk humanistycznych. Członkini  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autorka kilkunastu tomów  poezji i prozy. Wśród nich dokumentalno-wspomnieniowych: „Komitet 80/81 . Pięć kamyków Dawida” Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Poznań, 2006 r., „Krajobraz po szoku. Wspomnienia niekontrolowane.” Media Rodzina, Poznań, 2017 r.

Nowo wydana książka autorki Ewy Najwer, nosząca przewrotny tytuł „Dom malowany w pajace
w tych kilku słowach tytułu, znaczeń nośnych swojej subtelnej ironii, które dominują również
w krótkich tekstach prozatorskich zawartych w książce. Ileż pięknego ale jednocześnie wnikliwego analitycznego myślenia w obiektywizujących się relacjach z chwili – zdarzenia, refleksyjnie puentowanych przez autorkę. Sytuacja narratora ograniczona jest do minimum, lecz wypowiedź zostaje tak konstruowana i wyrażana stylistycznie, że czytelnik odnajduje natychmiast swoje miejsce w obrazach lub zdarzeniach przedstawianych na kartach książki, a skoro tak się dzieje, to jednocześnie zostaje On uwikłany w ironiczne podpowiedzi, wynikające z rozumnego i zaskakującego zakończenia.

Projekt okładki, edycja tekstu – Norbert Skupniewicz

Poezja:

Światłoryty. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1962.

Sztuka niekochania. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1964.

Odlot  ziół. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1968.

Kukiełki i demony. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1970.

Sąd nad winnicą. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1974.

Lisie kładki. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1977.

Gorzkie tęcze. Wybór wierszy  ze wstępem Piotra Kuncewicza. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1979.

Wiersze siódme. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1982.

Z wilczym pasterzem. Wiersze. Wydawnictwo “Libertas”, Kraków, 1988. (II. obieg)

Pożółkłe  fotografie. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1990.

Ziemia ukradziona Bogu. Wiersze. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Poznań, 1991.

Komnata liczb.  Wiersze. Rhytmos,  Poznań, 2003

Proza:

Sardynki dla kota. Opowiadania. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1971.

Tańcząca w czerwieni.  Opowiadania. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań,  1973.

Dardzielanie.  Powieść. Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1978.

Oczy bez powiek. Powieść. Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1980.

Kołowaty. Scenariusz filmu  telewizyjnego. Współautor Jerzy Kołodziejczyk. TV, 1984.

Komitet 80/81. Pięć kamyków Dawida. Opowieść dokumentalno-wspomnieniowa. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich,  Poznań, 2006.

Informację wprowadził/a: Anna Dodot