Konwersatorium "Wiara i Rozum" na Wydziale Fizyki
Wydarzenie, rozpoczyna się 08-05-2018

Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu WIARA i ROZUM, podczas którego prof. Maciej Radosz wygłosi wykład pt. ”Inteligencja duchowa: wewnętrzna sprzeczność czy klucz do szczęścia?”. Spotkanie będzie miało miejsce w Auli Maxima na Wydziale Fizyki UAM w dniu 8 maja br. o godz. 17:00.

Czy istnieje jakiś sekret, którego odkrycie pozwoli osiągnąć w życiu prawdziwe szczęście? Tak, jest nim inteligencja duchowa! Każdy z nas ją ma, ale bardzo, bardzo niewielu ją odkrywa i wykorzystuje. Kluczem jest zrozumienie kim jestem, bez lęku, bez osądów, bez poczucia winy: czy moim Ego, które udaję i gram, czy moim prawdziwym, dobrym JA, którym jestem naprawdę. Moje grzeszne Ego jest przyczyną wszystkich moich strapień. Moje prawdziwe, bo zakorzenione w Bogu, JA jest niewyczerpalnym źródłem szczęśliwości. To seminarium zaproponuje metody odkrycia tego sekretu szczęścia, które są proste, ale nie są łatwe.

Maciej Radosz, profesor inżynierii na Uniwersytecie Wyoming w USA, posiada w swoim dorobku 240 recenzowanych publikacji, które uzyskały 15 000 cytowań, w dziedzinie nauk molekularnych stosowanych do badań nad energią i nowymi sposobami leczenia raka. W tym seminarium profesor Radosz wykorzysta swoją drugą pasję – zrozumienie naszej wrodzonej duchowości – która jest tematem jego nowej książki i serii akademickich seminariów pod nazwą “Spiritual Intelligence”. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Czym są konwersatoria WIARA i ROZUM?

W II wieku Tertulian sceptycznie pytał “Cóż mają wspólnego Ateny i Jerozolima? A cóż Akademia i Kościół?”. Te słowa przytacza Jan Paweł II w encyklice Fides et Ratio, którą jednak rozpoczyna pozytywnym stwierdzeniem, że “wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. Te dwa stanowiska (tak odległe w czasie) rozpinają przestrzeń, w której pozostaje wiele miejsca na pytania i odpowiedzi, wątpliwości i wyjaśnienia.
Konwersatorium nasze skierowane jest do tych, którzy podzielają pogląd Jana Pawła II, że “obecna relacja między wiarą a rozumem domaga się wnikliwego rozeznania, ponieważ zarówno rozum jak i wiara zostały zubożone i osłabione w swych wzajemnych odniesieniach”.
Jakkolwiek w powyższych cytatach chodzi o filozofię, to wydaje nam się, że nieuniknione jest w dzisiejszej dyskusji relacji wiary i rozumu uwzględnienie także punktu widzenia nauk szczegółowych, w tym przyrodniczych. Chcielibyśmy zatem zaprosić do dyskusji wykładowców świeckich i duchownych, przedstawicieli rozmaitych nauk, by móc wspólnie rozważać kwestie wzajemnych odniesień wiary i rozumu.
Do uczestnictwa w spotkaniach chcemy zapraszać zarówno studentów jak i pracowników naukowych, ale również wszystkie inne zainteresowane osoby. W założeniu spotkania mają mieć formę wykładu, po którym następuje otwarta dyskusja. Od zaproszonych prelegentów oczekujemy przede wszystkim kompetencji w temacie, który prezentują, ale także świadectwa wiary w odniesieniu do prezentowanych treści oraz otwartości na dyskusję z uczestnikami spotkania.

Organizatorami spotkań są: Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Duszpasterstwo Akademickie “Na Brzegu” przy parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu.

Informację wprowadził/a: Marek Nowak