Dni Różnorodności Kulturowej – Wydział Neofilologii UAM
Wydarzenie, trwa od 11-05-2018 do 12-05-2018

Wydział Neofilologii UAM już po raz trzeci zaprasza do udziału w obchodach Dnia Różnorodności Kulturowej – 11 maja 2018 w Collegium Novum (Al. Niepodległości 4) oraz 12 maja 2018 w Pawilonie (ul. Ewangelicka 1).

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/249 z 22 grudnia 2002 w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku. Rezolucja odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju. Celem obchodów jest promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

Wydział Neofilologii UAM jest tą jednostką uniwersytecką, która dysponuje prawdopodobnie największym potencjałem pod względem różnorodności kulturowej i etnicznej wśród kadry naukowo-dydaktycznej. Potencjał ten wykorzystywany jest każdego dnia podczas zajęć uniwersyteckich, jednak warto go unaocznić,podkreślić i docenić. Dlatego też już po raz trzeci organizujemy obchody Dnia Różnorodności Kulturowej, aby z jednej strony stworzyć okazję do promocji naszej Uczelni, a z drugiej przyczynić się do kształtowania postaw tolerancji i otwartości wobec różnorodności kulturowej wśród społeczności akademickiej oraz miasta Poznania.

W tym roku zapraszamy 11 maja do siedziby Wydziału (Collegium Novum, Al. Niepodległości 4) w godz. 10:00-16:00 na wystawę przekładów "Pana Tadeusza", sesję posterów naukowych, prezentację laboratorium psycholingwistycznego, Speed Talking z przedstawicielami 17 różnych kultur świata oraz piknik różnorodności smakowej.
12 maja natomiast przenosimy obchody do Pawilonu (ul. Ewangelicka 1) i zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Poznania i okolic na warsztaty taneczne, muzyczne i rękodzielnicze, prelekcje, pokazy i wystawy, sztukę teatralną, koncerty, ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego i wiele innych atrakcji. Start: godz. 10:00.
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Jego Magnificencji Rektora UAM pana prof. dr. hab. Andrzeja Lesickiego oraz Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania pana Jacka Jaśkowiaka. Patronat medialny sprawuje studenckie Radio Meteor.

Szczegółowy program

Informację wprowadził/a: Filip Gołąb