Doktorantka WNGiG UAM w finale FameLab
Wydarzenie, rozpoczyna się 19-05-2018

Już w sobotę 19 maja 2018 r. rozstrzygnięcie FameLab: międzynarodowego konkursu, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej. W sobotnim finale wystąpi Katarzyna Kajukało, doktorantka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Katarzyna Kajukało jest doktorantką w Pracowni Ekologii i Monitoringu Mokradeł Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W ramach doktoratu bada torfowiska - skupia się na ich przeszłości, bo to pozwala odgadnąć ich przyszłość, która odgrywa ogromne znaczenie w kontekście zmian klimatu. W pracy badawczej wykorzystuje głównie ameby skorupkowe i mikroskopowe węgle drzewne. Uważa, że torfowiska są ekosystemem wyjątkowym i stara się poprawić ich PR w kulturze, nadwyrężony trochę przez słowiańskie legendy.

Wystąpienie półfinałowe Katarzyny Kajukało

O FameLab

Przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie nauki przez samych naukowców. Pomysł konkursu jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Efekt: wspaniałe naukowe show dla ludzi zgłodniałych najciekawszej wiedzy prosto z laboratoriów.

Konkurs FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.

Finał będzie transmitowany w Internecie od godziny 16:00 na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna