Spotkanie z prof. Deborah Lipstadt
Wydarzenie, rozpoczyna się 25-05-2018

Prof. Deborah Lipstadt znana amerykańska pisarka i historyk, która stoczyła sądową bitwę ze znanym negacjonistą Holocaustu, Davidem Irvingiem, odwiedzi Poznań. O procesie i swoich doświadczeniach z nim związanych opowie w piątek 25 maja o 18.30 w Auditorium Maximum, Collegium Iuridicum Novum UAM przy ulicy Niepodległości 53. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie przez wykładowców ze Szkoły Tłumaczy UAM. Wstęp wolny.

W  1998 roku Irving wytoczył przed brytyjskim sądem prof. Lipstadt proces o oszczerstwo twierdząc, że jego wypowiedzi i publikacje zostały w książce prof.  Lipstadt „Denial: Holocaust History on Trial” fałszywie opisane jako zaprzeczanie Holocaustu. Profesor Deborah Lipstadt wygrała ten proces. Batalia sądowa odbiła się szerokim echem na całym świecie. Jej historia została opowiedziana w filmie „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej.

Spotkanie z prof. Lipstadt odbędzie się w ramach trwającego w Wielkopolsce VII Simchat Chajim - Festiwalu Kultury Żydowskiej. W tym roku jego  program został podzielony na pięć kategorii tematycznych: Sztuka, Bez granic, Tradycja, Dialog i Dzieci. Potrwa do 27 maja, a składa się na niego ponad 40 wydarzeń w trzech miastach: Poznaniu, Jarocinie i Krotoszynie.

Informację wprowadził/a: Anna Krajewska-Zastrożna