"Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” – Film Petera Lachmanna w Collegium Polonicum w Słubicach
Wydarzenie, rozpoczyna się 06-06-2018

Collegium Polonicum zaprasza na projekcję filmu „Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy” w reżyserii Petera Lachmanna oraz rozmowę z Marią Dębicz, które odbędą się dnia 6 czerwca 2018 o godzinie 18:30 w małej auli Collegium Polonicum. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polsko-niemieckie seminarium na temat: Tłumaczenia literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym - Tadeusz Różewicz w przekładzie na język niemiecki”.

Film jest drugą częścią Videotryptyku Różewiczowskiego, bazującego na powstałych w ciągu 30 lat nagraniach z Tadeuszem Różewiczem. Pierwsza część powstała w 2013 i nosi tytuł „Tadeusz Różewicz: Twarze”. Trzecia część z 2016 roku to „Szukamy życia w grobach: Tadeusz Różewicz, powroty”. To poetycki dokument na temat fascynacji polskiego poety językiem i poezją niemiecką. Tadeusz Różewicz zaskakuje obszerną wiedzą na temat kultury sąsiada, która to  i doprowadza go do wczesnych gestów pojednania z eks-wrogiem.
Piotr Peter Lachmann to polsko-niemiecki liryk, eseista, tłumacz, reżyser videoteatralny oraz współzałożyciel i artystyczny kierownik Videoteatru Lothe Lachmann „Poza” w Warszawskim Pałacyku Szustra.
Maria Dębicz jest historykiem teatru oraz scenarzystką filmów o Tadeuszu Różewiczu. W latach 1972-2006 pełniła funkcję kierownik literackiej Teatru polskiego we Wrocławiu.
Organizatorem spotkania jest Odra-Film, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Informacji udziela:

Dr Ilona Czechowska