Wykład „O narracjach polskich pisarek podejmujących wątek zasiedlania pogranicza po 1945 r.” w Collegium Polonicum w Słubicach
Wydarzenie, rozpoczyna się 07-06-2018

W ramach cyklu wykładów Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum w Słubicach zaprasza na wykład dr Ksymeny Filipowicz-Tokarskiej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) „O narracjach polskich pisarek podejmujących wątek zasiedlania pogranicza po 1945 r.” Wykład odbędzie się w czwartek, 7 czerwca 2018 r. o godz. 14.00 w sali nr 11 w Collegium Polonicum w Słubicach.

Wykład będzie prezentacją zamysłu badawczego, skupiającego się  na problematyce tak zwanego „regionalizmu kobiecego”, kobiecej „powieści osadniczej” oraz wyodrębnieniu strategii narracyjnych stosowanych przez niektóre pisarki do opisu egzystencji kobiet i mężczyzn na terenach pogranicza tuż po osiedleniu. Kobiecą powieść osadniczą referentka analizuje używając kategorii literaturoznawczych stosowanych zarówno we współczesnym regionalizmie, jak i w studiach kobiecych. Służyć temu będzie próba zdefiniowania, czym według niej jest „regionalizm kobiecy”, powieść osadnicza i postosadnicza pisana z perspektywy kobiecej, a także jakimi sposobami pisarki ową osiedleńczą historię/herstorię opowiadają.

Informację wprowadził/a: Ewa Bielewicz – Polakowska