II spotkanie z cyklu wykładów wokół Awerroesa
Wiadomość, opublikowana 04-06-2018

Wykład wygłosi mgr Sylwia Wachulak, doktorantka Katedry Religioznawstwa i Badań Porównawczych na Wydziale Nauk Społecznych UAM

Będąc najwyższym przykładem mistycznej namiętności, bycia upitym i prawie oszalałym Bożą miłością, zdołał osiągnąć trzeźwość, która poprzedza upicie. Fraza ks. Mirosława Kropidłowskiego bardzo trafnie  określa postać Dżalaluddina Rumiego, mistyka muzułmańskiego, znanego w zachodnim kręgu kulturowym jako prekursor bractwa „wirujących derwiszy”.

Biogram muzułmańskiego myśliciela to niezwykła opowieść metamorfozy racjonalisty, wychowanego wśród teologiczno-prawniczych dysput, który pod wpływem spotkania tajemniczego mistrza, zaczął kroczyć drogą mistycznego doświadczenia Boga. Charyzma Rumiego  i jego religijna praktyka semá ustanowiły początek zgromadzenia mewlewitów, powszechnie znanych jako „wirujący derwisze”.

Informację wprowadził/a: Bartosz Woźniak