Dyskusja w Collegium Polonicum „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzickich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”
Wydarzenie, trwa od 09-07-2018 do 09-07-2018

W poniedziałek, 9 lipca br., godz. 18.15 zapraszamy do Collegium Polonicum do sali nr 13 na dyskusję „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”

W Polsce, zgodnie z nową ustawą, znikają z ulic i placów setki pomników poświęconych Armii Czerwonej. Niektóre gminy bronią się, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miasta i lokalną kulturę pamięci. W Brandenburgii natomiast dba się o radzieckie pomniki, a „Dzień Wyzwolenia" 8 maja rząd landowy uczynił oficjalnym dniem pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem w sposób skrajnie przeciwstawny z tymże dziedzictwem. Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945?

Serdecznie zapraszamy do dyskusji. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

GOŚCIE:
Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsdam)
Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze / rada pomnikowa miasta Zielona Góra)
Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński / Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska "Meander"
Roland Semik (Społeczny opiekuń zabytków w Słubicach)

MODERACJA:
Jan Musekamp (Institut für angewandte Geschichte, Frankfurt n. Odrą)

WPROWADZENIE:
Nancy Waldmann (Sieć Ziem Zachodnich i Północnych / Institut für angewandte Geschichte)

Zaprasza: Institut für angewandte Geschichte
Wsparcie: Brandenburgische Landeszentrale für politische Bildung