Grzegorz Godlewski „O nachyleniu tekstowym w badaniach kultury”
Wydarzenie, rozpoczyna się 12-06-2017

Instytut Kulturoznawstwa UAM zaprasza na seminarium z cyklu Współczesne Badania Kulturoznawcze. Bohaterem najbliższego będzie prof. Grzegorz Godlewski z Instytutu Kultury Polskiej UW. Poniedziałek 12.06.2017, g.11.30, ul. Szamarzewskiego 89 AB, s. I

Mimo ekspansji nowych, coraz bardziej rozwiniętych technologicznie mediów wciąż pozostajemy pod wpływem piśmienności, zwłaszcza najbardziej zaawansowanej jej formy: tekstu. Nachylenie tekstowe określa kształt zarówno naszych struktur poznawczych, jak i struktur instytucjonalnych naszej kultury. W szczególności modeluje naukowe podejście poznawcze, w tym sferze nauk o kulturze, sprawiając, że wiele zjawisk kulturowych, które nie daje się ująć w kategoriach tekstowych, zostaje pominiętych lub zniekształconych. Dlatego przezwyciężenie nachylenia tekstowego jest ważnym i pilnym zadaniem.

dr hab. Grzegorz Godlewski, prof. nadzw. w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; główne zainteresowania badawcze: antropologiczna teoria kultury, antropologia słowa; ostatnie książki autorskie: „Słowo – pismo – sztuka słowa. Perspektywy antropologiczne” (2008), „Luneta i radar. Szkice z antropologicznej teorii kultury” (2016); wiceprzewodniczący Komitetu Nauk o Kulturze PAN.

Informację wprowadził/a: Bartosz Woźniak